Kilka minut, które poświęcisz na przeczytanie poniższych informacji, może w poważny sposób zmienić twoje podejście do życia. Może znacznie je usprawnić  i spowodować poprawę w relacjach z innymi ludźmi.

Poniższy teks powstał w oparciu o szkolenie dr.Roberta Rohma i w bardzo ogólnym zakresie przedstawia teorię dotycząca ludzkich zachowań, temperamentów i osobowości. Nie tylko wyjaśnia określone sposoby zachowania, ale także wskazuje sposoby skutecznego komunikowania się i  budowania relacji w zależności od wyróżnionych i przedstawionych stylów osobowości.

Nie ma znaczenia kim jesteś w tej chwili, nie ma znaczenia jakie masz wykształcenie, skąd pochodzisz, jakie miałeś dzieciństwo i czego doznałeś w swoim dotychczasowym życiu. Ważne jest Twoje zachowanie i podejście do innych ludzi. Informacje, które otrzymasz tak naprawdę dotyczą tego, co jest z Tobą i wokół Ciebie przez całe Twoje życie.

No to zaczynamy…

Zastanów się przez chwilę i odpowiedz sobie na pytania:

– czy jestem człowiekiem otwartym na ludzi, czy też raczej powściągliwym?

– czy lubię towarzystwo ludzi, czy raczej niespecjalnie?

– czy ludzie są mi potrzebni, abym czuł się dobrze, czy takiej potrzeby nie mam?

Te pytania pozwolą określić do której grupy należysz:                   

kolo2

Wiesz już teraz do jakiej grupy należysz. Nie ma lepszej i gorszej grupy, to nie jest także od Ciebie zależne.

Odpowiedz proszę na kolejne pytania:

– czy jesteś bardziej zorientowany na wykonywanie zadań, czy bardziej zorientowany na ludzi?

– czy jesteś bardziej skupiony na wyniku i tym co masz zrobić, czy bardziej zależy ci na ludziach i dobrych relacjach z nimi?

– czy wykonanie zadań i wynik, to twoje życiowe paliwo, czy też energii dodaje ci obcowanie z ludźmi?

To zobaczmy, gdzie teraz jesteś:

KOŁO3

Spróbujmy nałożyć na siebie te dwa koła:

 

                                              kolo4

 

 

 

 

 

 

Otrzymaliśmy dzięki temu 4 ćwiartki, które obrazują 4 różne style zachowań. Nie ma lepszych lub gorszych, są takie, bo tacy jesteśmy. Zawsze jeden jest mocniej  dominujący niż pozostałe, ale jesteśmy jako ludzie kompilacją wszystkich tych stylów po trosze.

Poszczególne ćwiartki zostały oznaczone literami i tak powstał model zachowań ludzkich pod nazwą DISC.

KOLO5

D oznacza typ dominujący, który jest otwarty i nastawiony na zadania.

I oznacza typ, który jest inspirujący otwarty i zorientowany na ludzi.

S oznacza typ wspierający, który jest powściągliwy i zorientowany na ludzi.

C oznacza typ ostrożny, który jest powściągliwy i zorientowany na  zadania.

 

Oto krótka charakterystyka poszczególnych typów:

DOMINUJĄCY – to typ wymagający, bezpośredni, zdeterminowany, zdecydowany, dogmatyczny, pilny, dynamiczny.

Mocne strony  – silna wola, zdecydowanie, niezależność, optymizm, praktyczność, wydajność, stanowczość. To pewny siebie przywódca.

Typ D potrafi skrytykować źle wykonane zadanie, potrafi wykonać ogromną ilość pracy. Szuka wokół siebie ról przywódczych. Nieświadomie może onieśmielać innych. Jest nastawiony na cel, świadomy swojej wartości i swoich osiągnięć.

Typ D nie lubi: niezdecydowania, gadania bez działania, działania bez celu, powolnego działania, nieproduktywnych ludzi. Nie znosi kiedy ktoś dyktuje mu co ma robić.

Jak powiedział Rohm najszczęśliwszy dzień w życiu jego rodziców, to dzień kiedy wyprowadził się z domu 🙂

Jeśli jesteś typem dominującym, to poniżej znajdziesz kilka porad, jak powinieneś postępować z osobami o odmiennej osobowości:

Inspirujący (I) – osoba o takim typie osobowości będzie starała się ciebie zadowolić i raczej podda się twojemu przywództwu. Obydwoje działacie szybko, więc jest duża szansa na porozumienie. Musisz mieć świadomość, że ta osoba skupia się na kilku rzeczach na raz, woli zabawę niż wykonywanie zadań, zawsze wybierze kontakt z ludźmi niż realizację celów. Bądź dla nich wyrozumiały, zaakceptuj ich ekspresję, emocje i uczucia. Pozwól im mówić i brylować towarzysko. Bądź pozytywny i okazuj radość ze spotkania i pracy z nimi.

Wspierający (S) – ten typ osobowości doskonale podda się twojemu przywództwu. Tak długo jak będziesz stabilny w swoim zachowaniu, będą czuli się bezpiecznie i będą cię wspierać. Osoby z osobowością (S) mogą czuć się przy tobie onieśmielone, a ich „miękkie” i nastawienie na ludzi może powodować, że uznasz taką osobę za „słabą” i niewiele wartą. Jeśli dodamy do tego ich trochę wolniejsze tempo pracy, możesz nieświadomie takie osoby krzywdzić. Najlepiej bądź cierpliwy, mów wolniej i spokojniej, wyrażaj uznanie dla tego co robią, nie naciskaj, przekaż krok po kroku czego od nich oczekujesz. Bądź wobec tych osób szczery.

Ostrożny (C)-  osoby o tym typie osobowości, są skupione na zadaniach i są bardzo dokładne w tym co robią. Tu powinniście się porozumieć i możecie razem dużo osiągnąć. Problem pojawi się, gdy ty chcesz wykonać prace szybko, a osoby typu S muszą wszystko dokładnie przemyśleć i rozważyć. Twój cel to zrobić to teraz, ich cel to zrobić to dobrze, czas w tym przypadku nie jest istotny, a wręcz presja przeszkadza i powoduje dyskomfort. Pamiętaj, że osoby typu (C), nie podejmą ryzyka w takim stopniu jak ty. Bądź cierpliwy, daj czas na przemyślenie i analizę, nie krytykuj, nie naciskaj. Staraj się rzeczowo i spokojnie dopowiedzieć na wszystkie zadane pytania. Dostarczaj niezbędnych informacji bez oznak irytacji.

Podsumowanie:

Najczęstsze pytanie: CO?

Kolor: zielony

Zwierzę: Doberman

Pojazd: luksusowy/ o dużej mocy

Motto: „zrób to!”

Filozofia: „chcę to na wczoraj!”

Cel: „Gotów…Pal…Cel” – nawet jak trafione nie to co trzeba, to ważne, że trafione 🙂

Potrzeba: Wyzwanie

Oczekiwania: Rezultaty

INSPIRUJĄCY: to typ interesujący, robiący wrażenie, uwielbia kiedy coś się dzieje, zainteresowany ludźmi, chce być zauważony i mieć poczucie ważności, obdarzony wielką wyobraźnią, impulsywny.

Mocne strony: przyjacielski, współczujący, beztroski, gadatliwy, ciepły, entuzjastyczny, zabawny i ujmujący

Typ (I) Lubi bawić innych, jest duszą towarzystwa, lubi krótkoterminowe projekty, musi być cały czas w ruchu. Ma wysoką amplitudę nastrojów, ma wielu przyjaciół, może wierzyć, że mówienie i działanie to jedno i to samo, czerpie przyjemność z wykonywanej pracy, lubi sprawiać by ludzie czuli się szczęśliwi.

Typ (I) to doskonały inicjator, który szybko się nudzi, szybko się ekscytuje i ma skłonności do przesady, da się lubić i przyjemnie na niego patrzyć.

Typ (I) nie lubi być ignorowany, krytykowany, wyśmiewany, nie znosi, gdy źle wygląda. Wykonywanie tych samych czynności doprowadza go irytacji, nie cierpi ograniczeń. Chce aby w jego otoczeniu ludzie byli weseli, pozytywni, entuzjastyczni i zawsze w dobrym nastroju.

Najsmutniejszy dzień w życiu jego rodziców, to dzień kiedy wyprowadził się z domu.

Szkoła to miejsce spotkań towarzyskich, a nie nauki 🙂

Jeśli jesteś typem inspirującym, to poniżej znajdziesz kilka porad, jak powinieneś postępować z osobami o odmiennej osobowości:

Dominujący(D) – obaj jesteście otwarci i napędza was aktywność i tu nie powinno być kłopotów z porozumieniem, ale pamiętaj, że obie osobowości to zwycięscy, więc chęć wygranej może powodować konflikty. Typ D jest nastawiony na zadanie i zorientowana na wynik, dlatego powinieneś zrozumieć, że zabawa musi poczekać. Aby lepiej (D) cię rozumiał musisz być bardzo bezpośredni. Nie bierz do siebie jego krytyki. Naucz się i mniej cierpliwość aby słuchać.

Wspierający (S) – Typ (S) lubi słuchać, ty lubisz mówić, obydwaj jesteście nakierowani na ludzi, więc nie powinno być problemu aby się dogadać. Problem pojawia się w postrzeganiu poszczególnych rzeczy. Ty lubisz szybkość, entuzjazm, spontaniczność i wysoki poziom energii. (S) woli spokój, wolniejsze tempo, przewidywalność. Aby się porozumieć, trochę zwolnij tempo, zmniejsz energię , tonuj swój entuzjazm, bądź szczery. Nie chwal takiej osoby publicznie, pozwól jej na okazanie ciepła i otwartości w stosunku do ciebie.

Ostrożny (C) – ten typ stanowi dla ciebie dobrą równowagę. Ty możesz nauczyć się od niego analitycznego myślenia, a on od ciebie odrobiny luzu i zabawy. Nieporozumienia mogą wystąpić, bo ty lubisz ruch, szybkość, dużo mówisz, typ (C) lubi spędzać czas samotnie, nie spieszy się, woli spokój. Aby się dogadać musisz być bardziej obiektywny, rzeczowy i konkretny, musisz także stonować swoje emocje. Pamiętaj o tym, że typ (C) bierze wszystko do siebie i bardzo dosłownie. W kontaktach z tym typem osobowości powinieneś być skupiony.

Podsumowanie:

Najczęstsze pytanie: KTO?

Kolor: czerwony

Zwierzę: Puszysty szczeniaczek

Pojazd: sportowy/ zabawny

Motto: „rozchmurz się!

Filozofia: „niech dobre chwile trwają”

Cel: „Gotów…Cel…Porozmawiajmy”

Potrzeba: Uznanie

Oczekiwania: Być lubianym

Na dziś to tyle. Opisy pozostałych typów i wiele innych szalenie ciekawych i inspirujących szczegółów, w kolejnej części. Zapraszam