Dzisiaj obiecana druga część artykułu na temat typów osobowości. W pierwszej części opisałem typ D i I, czyli dominujący i inspirujący. Teraz kolej na typy S (wspierający) i C (ostrożny).

WSPIERAJĄCY : to typ zrównoważony, stabilny, ceniący bezpieczeństwo, chcący służyć, nie lubi presji, odmawiania, jest słodki, ciepły, nieśmiały, nie lubi konfliktów.

Mocne strony: spokój, niezawodność, wyrozumiałość, skuteczność, praktyczność, dyplomacja, konserwatyzm, poczucie humoru

Typ (S) lubi spokój, stabilizację, uwielbia pomagać innym, lubi przyjazne otoczenie, pracę zespołową, finalizować zadania. Szanuje uczucia innych i ich czas. Pragnie być doceniany, wspiera innych i jest sentymentalny

Typ (S) to lojalny przyjaciel, przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę dobro innych ludzi, jest najmilszą osoba na świecie, miewa problemy z rozpoczynaniem zadań, ale potrafi je doskonale kończyć.

Typ (S) nie lubi braku wrażliwości, konfliktów, nieporozumień, niespodzianek, sarkazmu, cynizmu, popędzania i ostrych dyskusji.

Oni jeszcze nie wyprowadzili się z domu rodzinnego J

Jeśli jesteś typem wspierającym, to poniżej znajdziesz kilka porad, jak powinieneś postępować z osobami o odmiennej osobowości:

Dominujący (D) – ten typ osobowości może cię wyczerpać psychicznie, jeśli pozwolisz mu na kontrolowanie ciebie i wywieranie presji, aby jak najszybciej wykonać zadanie. Chcesz iść swoim tempem, a on oczekuje szybkości, to może bardzo stresować. Najlepiej nie brać do siebie jego uwag, pozwolić aby szedł swoim tempem i wyprzedzał cię. Musisz być bardziej zdecydowany w kontaktach z tym typem osobowości. Postaraj się także być bardziej zorientowanym na wynik i osiągnięcie rezultatu. Musisz także bardziej przyspieszyć tempo mówienia, tempo pracy i poruszania się. Pewnie to trochę męczące, ale warto.

Inspirujący (I) – możesz się dogadać, bo obydwaj jesteście zorientowani na ludzi, obydwa typy lubią pochwały i uznanie, co możecie sobie nawzajem dać. Problemem może być tempo tej osoby, jej emocje i sposób działania. Wszystko to jest zbyt szybkie dla ciebie. Może przytłaczać cię również ogromny krąg znajomych i przyjaciół którzy otaczają typ (I). Nie ma rady, aby się porozumieć musisz być bardziej energiczny i otwarty przy osobach tego typu. Musisz postawić pewne ograniczenia po to, by nie dać się wmanewrować w coś, poprzez nawet nieświadome naciski ze strony osób o osobowości (I)

Ostrożny (C) – Obydwoje macie spokojne, wolniejsze tempo. Nie jesteście nachalni i obydwoje lubicie unikać konfliktów. Polubicie wspólne rozmowy. Typ (C) jest bardziej krytyczny, ty masz wrażliwą osobowość, możesz więc poczuć się dotknięty, czy urażony. Twoje ukierunkowanie na ludzi może kolidować z logiką typu (C). Podobnie twoje ciepło może nie znaleźć uznania w (C), który raczej jest zimny i nie okazuje uczuć, bardziej okazuje obojętność. W kontaktach z osobowością typu (C) musisz być przygotowany, na głęboką analizę i przemyślenie każdego zdania. Musisz dawać dokładne i równie przemyślane odpowiedzi. Ten typ nie jest otwarty na ludzi, musisz wiec zachować większy dystans i bardziej nakierować się na zadania niż na ludzi.

Podsumowanie:

Najczęstsze pytanie: JAK?

Kolor: niebieski

Zwierzę: kot

Pojazd: rodzinny/ niezawodny

Motto: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”

Filozofia: „pracując wspólnie możemy tego dokonać”

Cel: „Gotów…Gotów…Gotów”

Potrzeba: Docenienie

Oczekiwania: Otuchy

 

OSTROŻNY – to typ kompetentny, poznawczy, inteligentny, uważny, kalkulujący, świadomy, dokładny, spójny, przestrzegający zasad.

Mocne strony: utalentowany, analityczny, wrażliwy, perfekcyjny, esteta, idealistyczny, lojalny, skrupulatny. skłonny do poświęceń.

Typ (C) lubi konsekwencje, szczegóły, jest kreatywny i perfekcyjny. Myśli koncepcyjnie, pragnie przewyższać oczekiwania, ma zawsze dużo pytań, chce wszystko zrozumieć i ogarnąć umysłem. Sprawia wrażenie osoby nieczułej i obojętnej.

Typ (C) czasami trudno zadowolić, skupiony na osiągnięciu doskonałości, logiczny i oddany wykonywanemu zadaniu, bardzo dba o szczegóły.

Typ (C) nie lubi być krytykowany, nie lubi błędów, przeciętności, nielogicznych i niezrozumiałych zmian, działania bez planu, oraz gdy komuś może przeszkadzać.

Kupił dom od rodziców i teraz im go wynajmuje J

Jeśli jesteś typem ostrożnym, to poniżej znajdziesz kilka porad, jak powinieneś postępować z osobami o odmiennej osobowości:

Dominujący (D) – obaj jesteście ukierunkowani na zadania, więc dopóki są to cele zbieżne, świetnie się dogadacie. Problem może wystąpić, gdy ty będziesz chciał zrobić zadanie dobrze i prawidłowo, a (D) przede wszystkim szybko. Typ (D) nie przepada za zbyt długim myśleniem i analizowaniem, więc może być trudno znaleźć kompromis. Zaakceptuj fakt, że (D) lubi ryzyko i musi mieć kontrolę nad wszystkim co robi. Nie krytykuj go i nie oczekuj perfekcji. Spróbuj spojrzeć na sprawy z jego perspektywy i najlepiej nie kłóć się z nim.

Inspirujący (I) – ty potrzebujesz odrobiny luzu i zabawy, a (I) potrzebuje odrobiny logiki i dyscypliny. Ale musisz wiedzieć, że jesteś przeciwieństwem typu (I), dlatego twoje standardy mogą być zbyt wysokie i nie zrozumiałe dla (I). Zaakceptuj fakt, że osoby typu (I) nigdy nie będą dbały o szczegóły i nie będą do końca rozumiały twojego perfekcjonizmu. Jeśli będziesz dążył do doskonałości, tylko zniechęcisz do siebie taką osobę. Nie żałuj jej pochwał i entuzjazmu wobec poczynań osoby o osobowości (I).

Wspierający (S) – obaj lubicie pracować w spokoju i powoli, nie lubicie konfliktów. Ale możesz być dla tej osoby zimny i obojętny, bowiem typ (S) jest nastawiony na uczucia, z którymi kłoci się logika i analiza. Musisz być świadomy, że osoby tego typu potrzebują ciepła i bezpieczeństwa dużo bardziej niż perfekcjonizmu. Okaż uznanie dla tej osoby, nie krytykuj jej i postaraj się ocieplić wasze relacje. Jeśli postawisz zbyt wysokie standardy, możesz spotkać się z rezygnacją ze strony (S) z waszej współpracy, czy znajomości.

Podsumowanie:

Najczęstsze pytanie: DLACZEGO?

Kolor: żółty

Zwierzę: ryba tropikalna

Pojazd: wysokiej jakości/ ekonomiczny

Motto: „jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda!”

Filozofia: „nie pokazuj wszystkich swoich kart”

Cel: „Gotów…Cel…Cel…Cel”

Potrzeba: Wartościowe odpowiedzi

Oczekiwania: Zrozumienia

 

Podsumowanie.

Nie masz wpływu na to jaki masz temperament i osobowość. Nie ma ani lepszych, ani gorszych typów. Wszystkie mają swoje zalety i wady. Każdy z nas jest mieszanką wszystkich czterech typów, jednak jeden z nich jest dominujący i to powoduje nasze określone reakcje w różnych momentach naszego życia. Trzeba to zaakceptować, polubić, jak najlepiej poznać i nie katować się kiedy, nasze reakcje nie są takie, jakich byśmy oczekiwali. Poznając siebie jednocześnie mamy możliwość poznania osobowości naszych współpracowników, podwładnych, klientów, a przede wszystkim członków rodziny. Dzięki tej wiedzy i jej pogłębianiu możemy wpływać pozytywnie na wzajemne relacje, a tym samym poprawić komunikację, co z kolei znacznie wpłynie na komfort i satysfakcję w życiu.